Ülke

Nesibe’nin ülke ismiyle de bilinen mağara tünel ve peribacalarından oluşan, Kalkan Kaya’nın Batısında bulunan yer At Deresi’nde yer almaktadır.

Ciğilli Yol

Kırgınlar Tepesinin tam üzerinden geçen yaklaşık 4 km’lik yol. İsmini yolu meydana getiren çakılların yöredeki adı olan ciğilden almıştır.

Yallı

Kayalıkların arasından çıkan oldukça soğuk ve faydalı bir sudur. [kaynak belirtilmeli] 1989 yılında vatandaş elbirliğiyle yapılan havuzlar ile yabanıl hayvanlarında can suyu olmuştur.

Meydan

Hayrat’ın yaklaşık 6 km doğusundaki dağın en tepesinde bulunan bir mağaradır. Genellikle hayvanların barınma yeri olarak kullanılmaktadır.

Bağlar

Yenice Mahallesinde Gücük Burnu’nun güney yamaçlarında bulunan elma, kayısı, erik ve iğde ağaçlarından oluşan bölge. Ayrıca bölge verimli arazileri bakımından önemlidir.

Uluney

Hayrat Mahallesinin 1 km kuzeydoğusunda Koru Mevkii’nde yer alır. İki dağın birleşme noktasında bulunan yerde insanlar tarafında kazılmış ahırlar ve taşlarla yapılmış bir ağıl bulunmaktadır.

Düğünler

Bozköy’de düğünler genellikle kışın yapılmakta ve üç gün sürmektedir. Düğünün birinci günü; düğün sahipler anne ya da baba düğün salonuna veya eve gelen misafirleri karşılarlar. Düğüne gelen insanlar ise çay-şeker getirirler ve gelen misafirler öğle ezanına kadar beklerler. Öğlen namazı çıkışı toplanan insanlar en başta bayraktar olmak üzere kız evine doğru hareket ederler. Kız evinde yapılan takı merasimi, oyunlar ve yemekten sonra tekrar ayırılırlar. İkinci gün ise asıl düğünü oluşturan gündür. Bugün de yine öğlen namazından sonra toplanılır ve gelin evine gidilir. Gelin alınmadan önce eşyaları arabalara yüklenir. Düğün sandıklarının ise özel bir yeri vardır. Gelin yakınlarından çocuklar sandıkların üzerine otururlar ve damat tarafından para isterler ve almadan sandıktan kalkmazlar. Daha sonra gelin evden ağlaşmalar içinde çıkarılıp erkek tarafına götürülür. Erkek evine yaklaşınca dua edilir. Gelinin arabadan inmesi için erkeğin annesinin gelinin eline para sıkıştırması gerekmektedir. Gelin eve gireceği zaman ayağının önündeki içi su dolu testiyi kırar ve bu sırada gelinin üzerine arpa atılır. Odaya girdikten sonra bir bardak şerbet ve bir adet lokum getirilir. Önce aynı bardaktan şerbet içilir ve aynı lokum kaynana gelin ve damat tarafından yenilir. Sonrasında ise gelin odasında yalnız bıraklır. Üçüncü gün ise daha çok gelin ve damat yakınlarından oluşan yöresel kıyafetlerin giyildiği bir gündür ve öğlene kadar sürer.